Головна » 2011 » Квітень » 21 » Переведення на іншу роботу
12:48
Переведення на іншу роботу
Останнім часом між людьми можна почути все більше розмов про роботу, точніше про їх переживання з приводу скорочення штату на підприємстві, організації чи установі, в яких вони працюють. Днями, мимоволі, довелось чути подібну розмову між жіночками, які «консультували» свою знайому щодо переведення на іншу роботу, оскільки останній було запропоновано звільнитись або виконувати іншу роботу на цьому ж підприємстві. Також нещодавно до «Громадської приймальні» при Ружинському районному управлінні юстиції за правовою консультацією звернулась ще одна громадянка. Її також цікавило питання переведення на іншу роботу. Тому розуміючи важливість питання зайнятості для населення, враховуючи рівень правової обізнаності наших громадян, ми вирішили розкрити тему переведення на іншу роботу згідно норм чинного Кодексу законів про працю України.

Кожен працівник повинен  знати і розуміти, що відповідно до статті 32 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) переведення на іншу роботу допускається тільки за згодою працівника.
Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Вимога виконувати таку роботу вважається переведенням працівника на іншу роботу. Такі переведення можуть бути постійними і тимчасовими.
Постійні переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, а також переведення на роботу на інше підприємство або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, допускається тільки за згодою працівника. Відмова працівника від пості-йного виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, не може вважатися порушенням трудової дисципліни і бути підставою для застосування до нього заходів дисциплінарного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 КЗпП не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я. Також згода не потрібна при переведенні праці-вника, строком до одного місяця на іншу роботу, якщо вона не протипоказана йому за станом здоров’я. Таке переведення здійснюється лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей. Проте і в цих випадках заборонено тимчасово переводити на іншу роботу вагітних жінок, жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, а також осіб віком до 18 років без їхньої згоди. При цьому оплата праці за виконану роботу повинна бути не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці законом допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Якщо колишні істотні умови праці не можуть бути збережені, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 КЗпП саме як за відмову від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку.
Виняток зроблено для працівників похилого і передпенсійного віку, переведення яких при зміні істотних умов праці без їх згоди не допускається (п.3 ст.11 Закону України від 16 грудня 1993 р. «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»).
Переміщення не може бути безмотивним, не зумовленим інтересами виробництва (постанова Пленум Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»). Тобто, якщо при розгляді трудового спору в суді буде встановлено, що переміщення і зміна істотних умов трудового договору проведені не у зв’язку із змінами в організації виробництва, то така зміна з урахуванням конкретних обставин може бути визнана судом неправомірною з покладенням на власника або уповноважений ним орган обов’язку поновити працівникові попередні умови праці.
Без згоди працівників допускається переведення їх на іншу роботу тимчасово, на визначений в законі строк. Такі переведення називаються тимчасовими. До них відносяться переведення на іншу роботу в разі виробничої потреби, для заміни відсутнього працівника і в разі простою. До тимчасових переведень відносяться також переведення за станом здоров’я, які в своїй більшості здійснюються на прохання працівника.
Стаття 33 КЗпП обмежує строк переведення в разі виробничої потреби одним місяцем. Але закон не обмежує кількість переведень. Тому можливі випадки, коли власник або уповноважений ним орган протягом календарного року декілька разів здійснить переведення працівника на тимчасову роботу в разі виробничої потреби. Важливо лише, щоб строк кожного переведення не перевищував одного місяця.
Особливим випадком виробничої потреби є необхідність заміни тимчасово відсутнього працівника. Переведення в цьому разі також проводиться без згоди працівника на строк, що не перевищує одного місяця протягом календарного року. Якщо необхідність тимчасового заміщення триває понад один місяць, то для заміщення понад цей строк необхідна згода працівника.
Ігор ЮЩУК


Переглядів: 403 | Додав: kulunka | Рейтинг: 2.3/9
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Міні-чат

100